HISTORIE MATEŘSKÉ ŠKOLY

Areál MŠ U Vysočanského pivovaru se nachází v nádherném, klidném prostředí vysočanského parku – nedaleko stanice metra trasy B Vysočanská.Mateřská škola byla postavena a slavnostně otevřena v roce 1966. Majitelem a tehdejším provozovatelem byl závod ČKD Praha, původně se jednalo o závodní čtyřtřídní mateřinku s vlastní školní jídelnou. Do mateřské školy byly přijímány děti výhradně zaměstnanců ČKD. Strojírenský závod ČKD Praha rozšiřoval komplexy svých závodů, např. ČKD Trakce, ČKD Lokomotivka,ČKD Kompresory, ČKD Elektrotechnika, Dodavatelský závod ČKD, ČKD Služby atd a potřeboval nutně přijímat nové zaměstnance. Ti zase potřebovali umístit děti do mateřské školy. Kapacita závodní školky nestačila pokrýt zájem zaměstnaných rodičů o umístění jejich dětí do předškolního zařízení, aby se maminky mohly plně věnovat pracovnímu procesu. Kapacitu mateřské školy bylo nutné rozšířit. 1. září 1977 byly otevřeny další 4 třídy ve dvou dřevěných pavilonech. Od té doby zde byla dvě ředitelství: 1.MŠ ČKD a 2.MŠ ČKD.

V devadesátých létech nového milénia se Vysočany změnily k nepoznání. Stavba metra byla dokončena, byly vybudovány nové ulice a mladým rodinám předáno mnoho bytů. Postupem času bylo v mateřských školách málo míst pro umístění předškolních dětí. MČ Praha 9 hledala pochopitelně řešení. Začalo se hovořit o přestavbě MŠ U Vysočanského pivovaru. Dřevěné pavilony dosluhovaly, zděná budova čekala na rozsáhlou rekonstrukci. 20. srpna 2012 byla zahájena výstavba nových pavilonů v areálu naší MŠ.Stavěly se celkem tři pavilony, dva pro děti a jeden hospodářský. V červnu 2013 se konala kolaudace. Od 1. září 2013 začalo mat. školu navštěvovat celkem 320 dětí ve 12 třídách.

Stávající zděná budova z roku 1966 vyžadovala rozsáhlou rekonstrukci. Dlouho plánované opravy byly zahájeny 1. července 2014 a trvaly do konce listopadu – celkem 5 měsíců. Po celou dobu rekonstrukce školní jídelny se do MŠ dovážela strava pro 320 dětí.

Koncem června 2015 byla provedena demolice jednoho dřevěného pavilonu a zahájena výstavba dalšího nového pavilonu pro děti, který je  součástí novostaveb. Stavba byla dokončena  a zkolaudována v srpnu 2016.

V lednu 2019 začala  výstavba posledního pavilonu pro děti. Kolaudace se konala 6.12.2019. V lednu 2020 byl zahájen provoz ve 2 třídách nejnovějšího pavilonu a následně byla odsouhlasena demolice posledního dřevěného pavilonu. Tím však přestavba MŠ neskončila. Rekonstrukci vyžadovala také školní zahrada. Od jara 2021 se školní zahrada  postupně přeměňuje v moderní exteriér.

Stavby trvaly celkem 8 let. Z původní závodní mateřinky ČKD se stala velkokapacitní  pražská mateřská škola pro 320 dětí převážně rodičů Městské části Praha 9.